Corona’ın uzun vadede sonuçları Dr.Murad Abdurrahman Baltacı

Dr. Murad abdurrahman baltacı Unutkan, odaklanmamış ve hatta depresif: Bir korona enfeksiyonu beyinde izler bırakabilir. Nörolojik hasar hakkında bilinenler.
Kederli, yorgun ve konsantre olamama: Korona enfeksiyonu sinir sistemine saldırabilir. Araştırmacılar yavaş yavaş bunun Covid-19'dan geçmiş insanlar için yaratabileceği sonuçları

Image for post

Christian Hübner telefonda Covid-19 hastalığından bahsettiğinde ara sıra bocalıyor — bazen bir cümlenin ortasında en basit sözler artık aklına gelmiyor, diyor. Kafası hala aynı değil. Yaklaşık sekiz ay önce, 40 yaşındaki aile babası ve geriatri hemşiresi yeni tip corona virüsü ile enfekte olmuştu; daha önce ilgili herhangi bir hastalığı yoktu. Paskalya civarında yaklaşık iki hafta boyunca Hübner, bacaklarda ağrı, ateş ve nefes almada güçlük çekerek evde yatakta yatarken, yine enfekte olan ancak başka semptomlardan muzdarip olan karısı neredeyse iki yaşındaki çocuğa bakar.

Sadece fiziksel olarak yavaş yavaş iyileştiğinde psikolojik stresi fark eder. Haftalarca hala ruh hali değişimlerinden muzdarip, depresif hissediyor ve kolayca sinirleniyor. Bugün, yaklaşık sekiz ay sonra, duygusal düşüklük aşıldı, ancak hafıza ve konsantrasyon sorunları devam etti. “Eskiden tiyatroyu profesyonelce oynardım ve metin sayfalarını ezberledim. Bugün içeriğini anlayabilmek için bazı bölümleri daha sık okumam gerekiyor” diyor.
Genç aile babası deneyimleriyle yalnız değil. Londra’daki King’s College’daki araştırmacılar, bilişsel eksikliklerin sıklıkla Covid 19 hastalıklarından sonra ortaya çıkabileceğini varsayıyor. Daha önce 84.285 zeka testinin sonuçlarını değerlendirmişlerdi. Covid-19 hastası olan katılımcılar, hafif kurslardan sonra bile önemli ölçüde daha kötü performans gösterdi. Sonuçlar şu anda önceden yayınlanmış bir çalışma olarak mevcuttur ve halen bağımsız araştırmacılar tarafından incelenmektedir ( medRxiv : Hampshire ve diğerleri, 2020 , ön baskı). Ancak ön sonuçlar nasıl açıklanabilir?
Yeni koronavirüsün ilk kez insanlarda 2019 kışında ortaya çıktığı Çin’deki Wuhan’dan ilk vaka raporları, koronavirüs ile bir enfeksiyonun sinir sistemini etkileyebileceğini öne sürdü. Nefes darlığına ek olarak, örneğin akut hasta insanlar baş ağrısı ve kafa karışıklığından muzdaripti veya felç geçirmeye meyilliydi ( Jama : Mao ve diğerleri, 2020 ). Prensipte, Sars veya Mers ile daha önceki salgınlarda, mevcut virüse çok benzeyen patojenler ile benzer ilişkiler gözlemlenebildiği için bu şaşırtıcı değildi ( Lancet : Ellul ve diğerleri, 2020 ). Benzer, sadece aynı değil.

Örneğin yeni olan şey, etkilenen her beş kişiden dördünün zaman zaman hiçbir şeyin tadına veya kokusunu alamamasıydı — şimdi ikincisi için bir açıklama var. ABD Boston’daki Harvard Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar , koronavirüs enfeksiyonunun koku alma sinirinin kendisine değil, burun iç dokusundaki belirli hücrelere zarar verdiğini buldu. Bunlar siniri çevreler ve diğer şeylerin yanı sıra ona besin sağlar. Farkına varmak iyi haber. Bu hücrelerin birkaç hafta içinde kendilerini yeniledikleri ve böylelikle hiçbir kısıtlama olmaksızın koku alma duyusunun geri geldiği varsayılabilir.
Kafası karışmış ve zihinsel olarak yok
Bir korona enfeksiyonunun sahip olabileceği başka nörolojik sonuçlar — ve biz bunu sıklıkla yaparız -

bir enfeksiyon durumunda ortaya çıkabilir, vaka sayısı arttıkça biraz daha kesin bir şekilde söylenebilir. New York hastanelerinde tedavi gören daha geniş bir hasta grubunda oran yüzde 13,5'ti. Doktorlar en sık kafa karışıklığı durumları veya ara sıra bilinç bozuklukları ve daha nadiren de konvülsiyonlar veya felçler gözlemlediler. Üç kişide geçici felç meydana geldi. Daha önce diyabet veya yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan yaşlı erkekler, Covid-19 enfeksiyonunun bu tür sonuçları için risk grubu olarak kabul edildi ( Nöroloji : Frontera ve diğerleri, 2020 ).

Semptomların çeşitliliği için farklı açıklamalar var. Araştırmacılar, koronavirüsün kan damarlarının iç duvarlarına saldırabileceğini ve küçük kan pıhtılarının oluşumunu teşvik edebileceğini buldu. Bunlar damarlar boyunca beyne koşarlarsa, daha küçük dalları tıkayabilir ve bir felci tetikleyebilirler ( Journal of Thrombosis and Thrombolysis : Fan ve ark., 2020 ).

Saygılarımla Murad Abdurrahman Baltacı

Written by

Merhabalar ben murad abdurrahman baltacı sizler için hazırlamış olduğum içeriklere buradan ulaşabilirsiniz umarım yazılarımı beğenirsiniz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store